Об'єкти незавершеного будівництва на геопорталі

19.11.2020
Об'єкти незавершеного будівництва на геопорталі
Одним з найболючіших  моментів для міста залишаються його незавершені об'єкти. Зазвичай за цими “скелетами” незавершених будівель, що стоять пусткою і вкриваються сміттям та бур'янами, протягом десятиліть стоять сумні історії.

Іноді, дійсно, проєкт просто на паузі через фінансування, а згодом добудовується та здається у користування. Та є велика кількість недобудов, що створюють місцевій владі однозначний головний біль. 
Найбільша проблема таких випадків, в тому що раніше, місцева влада не могла вимагати у комерційного забудовника  певний довірчий фонд, на випадок невиконання ним зобов'язань за умовами договору, адже у разі порушення домовленостей, забудовник компенсував би витрати на відновлення земельної ділянки від наслідків недобросовісної діяльності.

Та  забудовники цим не переймалися. Будівництво не страхувалося на такі випадки і місто самостійно покривало витрати за судові розгляди і провадження, якщо забудовник визнавався банкрутом.
Демонтаж, вивезення та утилізація будівельного сміття коштує так само дорого як і саме будівництво, адже потребує залучення майже ідентичної техніки та значних трудових і енергетичних затрат на проведення зворотних робіт. Використані ж матеріали втрачають свої конструктивні властивості і переходять у статус бувших у використанні, або набувають статусу неліквідного сміття, яке потребує місця на полігоні утилізації відходів.

І всі ці кошти для повернення собі земельної ділянки у початковому вигляді має знайти міська влада. Це зовсім не проста і легка задача. Технологія,наприклад, розбивання бетону засобами вібрації і ультразвуку до стану мілкої фракції поки тільки розвивається і невідомо коли стане доступною. Тож, вартість вирішення таких проблем рівноцінна можливості їх недопуску.

Одним з першопрохідців, публікації даних про об'єкти незавершеного будівництва, став геопортал Містобудівного кадастру Харківської області, розроблений на платформі GIS SoftPro.

На геопорталі можна побачити актуальні офіційні дані про їх стан, характеристики, а саме:
 
✅найменування об'єкту 
✅місце знаходження об’єкту
✅найменування замовника будівництва
✅рік початку будівництва
✅ступінь будівельної готовності у відсотках 
✅форму власності
✅наміри щодо об’єкта незавершеного будівництва
✅фотофіксація. 🤔❓Але навіщо громаді бачити об'єкти недобудов на карті геопорталу?🤔❓

✅ Щоб унеможливити повторні продажі квартир у проблемних недобудовах.
✅ Щоб бачити плани місцевої влади щодо таких об'єктів.
✅ Щоб мати розуміння про офіційний статус об'єкту та мати причини ними поцікавитися більше. 
✅ Для створення громадських ініціатив з перепрофілювання недобудов під існуючі потреби та втілення цих планів.
✅ Для можливості залучення зацікавлених інвесторів, які б на надійних для міста умовах могли відновлювати  і  використовувати  ділянки.
✅ Для можливості ініціювати заходи з прибирання на таких територіях комунальниками, коли дикорослі дерева і рослинність вже загрожують оточуючій місцевості. 
✅ Для можливості ініціювати прибирання комунальними службами аварійних тимчасових конструкцій, (наприклад, дерев’яні конструкції над пішохідною частиною вулиці, що взимку псуються під снігом і можуть стати загрозою)

Розуміння ситуації допомагає громадянам та міській владі робити зважені та стратегічно правильні рішення, які можуть зекономити бюджет.