Місця видалення відходів на геопорталі

09.11.2020
Місця видалення відходів на геопорталі
Якщо колись екологія і охорона навколишнього середовища не були пріоритетними для українського суспільства, то , напевне, Чорнобильська трагедія стала тією переломною точкою, що змусила уважніше ставитися до існуючого стану середовища і працювати над забезпеченням потреб екологічної безпеки.

Так ще з 1999 року була затверджена інструкція  про зміст і складання паспортів місць видалення відходів, які вносяться до відповідного реєстру. У реєстрі міститься узагальнююча інформація щодо  кожного МВВ (розміщення,  технічні та екологічні характеристики,  дані про власника тощо).

Місця видалення відходів (далі - МВВ) - спеціально  відведені місця чи об'єкти (полігони, комплекси, котловани, споруди, ділянки надр тощо),  на використання яких для видалення відходів  отримано дозвіл  від  спеціально уповноважених органів у сфері поводження з відходами.

На кожне МВВ  складається  спеціальний  паспорт, у  якому зазначається найменування і код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики і відомості про методи  контролю  та  безпечної експлуатації.  Паспорт складається власником МВВ відповідно до  Інструкції  про  зміст  і складання паспорта місць видалення відходів. 

⌛️Кожен рік  паспорти  підлягають перегляду за результатами спостережень,   контрольних   замірів та  додаткових  робіт.

Завдяки  паспортам місцеві державні адміністрації  готують висновки щодо рівня екологічної безпеки МВВ, визначають категорію їх екологічної безпеки для навколишнього природного  середовища  та  здоров'я людини. Висновки надсилаються власникам МВВ для впровадження заходів, спрямованих на забезпечення екологічно безпечного функціонування МВВ.

Публікація на карті геопорталу місць видалення відходів дозволяє місцевій громаді:
  • знати про їх наявність, кількість, розташування і стан,
  • уважніше слідкувати за статусами об'єктів,
  • слідкувати за відповідністю стану об'єкту опублікованим параметрам, зокрема площі земельної ділянки, що використовується,
  • реагувати на можливі виникнення місць стихійних звалищ, які не зазначені на карті і не мають законних підства на існування, а тому вчасне реагування дозволяє економити місцевий бюджет на усунення наслідків незаконної діяльності.
Місцева влада публікуючи дані МВВ на карті геопорталу отримує:
  1. зв'язок із громадою щодо стихійних звалищ і незаконного псування земельних ділянок зловмисниками (ті випадки коли ,наприклад, на поля вивозяться незаконно будівельні відходи, з часом ділянка стає непридатною для вирощування рослин і місто втрачає ресурс)
  2. зв'язок із громадою та потенційними інвесторами щодо пошуку альтернатив існуючим проблемним об'єктам (до таких варто віднести переповнені полігони твердих побутових відходів, що з часом опинилися в досить забудованих частинах передмість і створюють очевидний негативний вплив через випадки займання у літні теплі місяці).
📎Картка паспортизованого місця видалення відходів на карті геопорталу містить дані коду організованого МВВ, географічні координати, район розташування , зони, кварталу, номер ділянки,тип власності, цільове призначення, площу ділянки в гектарах.

👍🌱Одним з перших прикладів публікації даних щодо паспортизованих місць видалення відходів можна переглянути на геопорталі містобудівного кадастру Чернігівської області, розробленого SOFTPRO