Історичні карти міста Хмельницького на геопорталі
Не втомлюємося наголошувати на важливості і значущості публікації історичних карт на офіційних геопорталах.
Саме історичні карти розміщені на офіційному геоінформаційному ресурси здатні демонструвати:
✅невпинний процесс росту міст
✅помічати відмінності у підходах до розбудови міст у різні епохи та за різних політичних устроїв,
✅глибину і тяглість місцевих традицій та топонімів,
✅підґрунтя для відновлення автентичних назв в процесі декомунізації,
✅підґрунтя для розвитку місцевих туристичних маршрутів та атракцій,
✅підґрунтя для досліджень і встановлення важливих місць подій з огляду на описи місцевості, що значно відрізняється від сучасних конфігурацій вулиць.
☝️ Саме усвідомлення тих фактів, що деякі вулиці, парки чи сквери існували століттями, маючи місцеві автентичні назви, які не пов'язані з жодними історичними особистостями, які несли собою місцеві унікальні топоніми, які підкреслюють особливості місцевості і природно підтримують місцевий колорит, дозволяє відновлювати їх автентичні назви зі значною підтримкою активної громадськості.
До прикладу, розглянемо парк імені Михайла Чекмана. Відкривши його на карті та увімкнувши додатково історичний план 1984 року ми можемо дізнатися, що вперше його було нанесено його на карту в кінці XIX століття. Завдяки можливості порівнювати карти в єдиному вікні, користувач може відстежити, які сучасні та звичні для мешканців міста об’єкти, ще навіть, не були в планах міста 1984 року.
Геопортал дає можливість мешканцям міста дізнатися про те як розвивалося та розширювалося рідне місто. Наприклад, якщо відкрити карту м. Проскурова (стара назва м.Хмельницький) за 1806 рік, то ми помітимо, як сильно змінилося місто за 215 років. Для дослідження минулого, відтепер не обов’язково ходити до бібліотеки та шукати старі карти. Сучасні дослідники використовують геопортал.
👨 👩💻Можливість оглядати історичні карти в єдиному вікні, де враховується їх орієнтація в просторі і співмірність між собою - дає більші можливості для аналізу як науковцям і громадським активістам, так і представникам творчих професій, що можуть сміливо спиратися на дані офіційного джерела при створенні мистецьких чи інформаційних матеріалів.
▶️ Тож, уже зараз можна оглянути на офіційному геопорталі Хмельницької міської ради, розробленому SOFTPRO, перший перелік історичних карт міста Хмельницького, що об'єднав 12 карт за період з початку ХІХ століття і до сьогодні.