Дані природно-техногенної небезпеки на геопорталі
26.11.2020
Сучасні екологічні проблеми України значною мірою зумовлені технічним перенавантеженням території в радянські часи. Як результат це призвело до значних регіональних змін ландшафтів, поверхневого стоку, верхньої зони геологічного середовища та суттєвого погіршення якості основних життєзабезпечуючих ресурсів.
Такий розклад упродовж тривалого часу, призвів до того, що в Україні техногенне навантаження на природне середовище у 4-5 разів перевищувало аналогічний показник розвинених країн. Розораність земель складала 80% від усіх сільськогосподарських угідь, а обсяг води, що використовувався у технологічних процесах у 2–5 разів перевищував рівень використання, порівняно з іншими країнами.
Одним з перших прикладів публікації даних схеми природно-техногенної небезпеки став геопортал відкритих даних Івано-франківської області, розроблений на платформі SOFTPRO.
На карті зображені населені пункти які:
⚠️можуть потрапити в зону часткового затоплення внаслідок паводків та повеней
⚠️знаходяться в зоні впливу зсувів та можливої їх активізації
⚠️зазнають впливу техногенного карсту
⚠️ потребують вирішення екологічних проблем, пов'язаних з небезпекою для виробництва чи населення
⚠️знаходяться у зоні підвищеної екологічної небезпеки (забруднення атмосферного повітря, поверхневих і підземних вод) - ССЗ згідно ДСН №173-96
⚠️знаходяться у зоні з щільністю забруднення ґрунту ізотопами ЦЕЗІЮ-137 вище 1,0 Кі/км.кв
На карті також позначені:
✅Сховища газу
✅Хвостосховища та шламосховища
✅Скотомогильники
✅Ветсанзаводи
✅Водосховища (які виступають як гідродинамічна небезпека)
✅Газорозподільні станції (ГРС)
✅Гідроелектростанції (проектні)
✅Гідроелектростанції
✅Каналізаційні очисні споруди (проектні)
✅Каналізаційні очисні споруди
✅Компресорні станції (КС)
✅Магістральний газопровід
Шар містить растрове зображення з високою роздільною здатністю. Детальна легенда дозволяє знайти тлумачення всіх об'єктів, зображених на цій комплексній схемі.
Навіщо публікувати дані природно-техногенної небезпеки на геопорталі?
Місцева влада і громада отримають від публікації:
➡️інструмент обліку на карті з можливістю аналізу та моніторингу екологічного стану;
➡️надійне джерело актуальної інформації про стратегічні і потенційно небезпечні об'єкти( інформаційні картки об'єктів з часом можуть містити дані щодо характеристик, стану та перспектив об'єктів);
➡️можливість вчасно реагувати на протиправні дії щодо опублікованих об'єктів;
➡️можливість зробити правильний вибір під час купівлі нерухомості, адже територія може бути в зоні карстових процесів, підтоплень або поряд прокладеним магістральним газопроводом;
➡️можливість організації громадського обговорення щодо перспектив об'єктів, які втратили свою актуальність і потребують стратегічного плану щодо їх виведення з експлуатації без наслідків для довкілля і громади,
➡️можливість презентувати проєкти з покращення екологічного стану та отримання відповідних державних чи благодійних коштів, а також для обміну досвідом з іноземними колегами щодо поліпшення екологічних умов.
Стан сьогоднішньої екології необхідно покращувати вже зараз. Геопортал - гарний приклад того, як легко можно знайти інформацію про природно-техногенні небезпеки. Інформація про проблему це перший крок до її вирішення.