Моніторинг забруднення повітря на геопорталі Хмельницької міської ради

26.03.2021
Моніторинг забруднення повітря на геопорталі Хмельницької міської ради
Вперше на геопорталах відкритих даних українських міст і громад, розроблених SOFTPRO, опубліковано динамічні дані моніторингу якості повітря.

✅ Саме на офіційному геопорталі Хмельницької міської ради вже сьогодні можна слідкувати за динамічними показниками забруднення повітря на території міста.


Хоча станцій моніторингу стану повітря не так багато, як хотілося б, але вже можна  бачити :

✅ назву станції, 
✅ її місце розташування у місті,
✅ рівні забруднення PM2.5 (частки пилу діаметром до 2,5 мкм),
✅ PM10 (частки пилу діаметром до 10 мкм),
✅ інформацію про температуру повітря,
✅ рівень вологості,
✅ атмосферного тиску,
✅ формальдегіду (CH₂O).

Динамічна інформаційна картка кожної станції містить інформацію про назви вимірюваних показників, одиниці вимірювання, зафіксований рівень, дату і час надходження даних.

Багато країн стежить за шістьма основними забруднювачами повітря:

▶️ діоксидом сірки (SO2),
▶️ твердих часток (PM10) , 
▶️ дрібних твердих часток (PM2.5), 
▶️ діоксиду азоту (NO2), 
▶️ оксиду вуглецю (CO) 
▶️ озону (O3) 
▶️ показник якості повітря, він же індекс якості, для цих забруднюючих речовин.

Методики визначень індексів різняться у різних країнах, тому не варто сприймати їх як щось  уніфіковане, однакове чи обов'язково співмірне, читаючи дані із різних медійних чи наукових джерел.
Дійсно співмірну картину дають значення розраховані за єдиною методикою для показників з усіх частин світу. Тож будьте уважні, занурюючись у вивчення індексів екологічних показників з різних куточків світу із різних джерел.

 Нагадаємо, що з червня 2020 року Україна приєдналася до Європейської системи онлайн висвітлення даних про якість атмосферного повітря. Для розрахунку індексу якості повітря для Європейської системи використовуються дані концентрацій озону, діоксиду сірки, діоксиду азоту, зважених часток пилу діаметром менше 10 та 2,5 мкм, що передаються кожну годину з автоматизованих постів.

Наразі дані надаються з семи автоматизованих постів Донецької обласної державної адміністрації. Розпочали з постів Донецької області тому, що ці пости вже відповідають вимогам директиви ЄС про якість атмосферного повітря. Найближчим часом планується підключення до передачі даних Київської та Дніпропетровської областей. Очікується, що інші області поступово будуть приєднуватися до цього процесу по мірі створення систем моніторингу  відповідно до вимог Директиви 2008/50 / ЄС Європейського Парламенту та Ради від 21 травня 2008 року про якість атмосферного повітря та чистіше повітря для Європи.


Тож слідкуймо за розширенням мережі сучасніших станцій моніторингу якості повітря в Україні та користуймося вже наявними динамічними даними на місцевих геопорталах!
Ці офіційні дані стануть надійною основою для громадськості, що слідкує за підтримкою здорового стану повітря у місті вже зараз, а коли прийде момент переоснащення або розширення наявної мережі станцій, то громада вже буде готова бачити більше точних даних у офіційному джерелі інформації міської ради.